در تابستان چه درس‌هایی را بخوانیم تا بهترین نتیجه را در کنکور ارشد ۹۷ بگیریم؟

در تابستان چه درس‌هایی را بخوانیم تا بهترین نتیجه را در کنکور ارشد ۹۷ بگیریم؟

ریاضیات، زبان انگلیسی، خواص سنگ، خواص سیال و احتمالاً حفاری

یکی از سوالات پر تکرار این است که تابستان از چه درس‌هایی شروع کنیم؟ چه درس‌هایی را در اولویت قرار دهیم؟ و با چه ترتیبی پیش برویم؟

اولین نکته آن است که اگر شما برای مثال از ۱۵ تیرماه استارت بزنید، حدود ۱۰ ماه تا کنکور فرصت دارید. پس نکته اصلی این است که ساعات مطالعه خود را در طول این بازه ده ماهه تقسیم کنید. به نحوی که روند متعادلی را در پیش بگیرید و به این صورت نباشد که ۳ ماه ابتدایی را با قدرت جلو بروید و بعد در ادامه سست شوید.

پیشنهاد من آن است که ابتدا از درس‌های حجیم و شاید خسته کننده شروع کنید. تمام تلاش خود را بکنید تا دروس ریاضی۱، ریاضی۲ و معادلات را در تابستان به طور کامل بخوانید و آن‌ها را جمع‌بندی کنید. دروس ریاضی را باید به صورت گلچین شده بخوانید. یعنی ابتدا با بررسی تست‌های کنکور سال‌های پیشین، مباحث مهم را تشخیص دهید و سپس به طور کامل بر روی همان مباحث تمرکز کنید. نکته دیگر در مورد دروس ریاضی آن است که باید تست-محور باشید. بدین معنا که مفاهیم را در تست‌ها یاد بگیرید و نیازی نیست مدام درسنامه‌ها را مرور کنید. بهتر است که تست بزنید و مفاهیم و دوره ها را در همان تست ها انجام دهید. یک خبر خوب اینکه من کار شما را راحت کرده‌ام و تمام مباحث مهم، پر تکرار و آسان دروس ریاضی را گلچین کرده‌ام و در قالب یک پکیج در سایت قرار داده‌ام که می‌توانید از لینک زیر دانلود کنید:

چگونه ریاضیات کنکور ارشد ۹۷ را حداقل ۳۰ درصد بزنیم؟

تذکر: دقت کنید که کسب درصد ۳۰ در کنکور ارشد مهندسی نفت یک درصد بسیار عالی هست و توقع زیادی برای داشتن درصدهای بالای ۵۰ نداشته باشید. اگر بتوانید ۳۰ درصد بزنید، کار بسیار مهم و تأثیر گذاری انجام داده‌اید.

خب این از دروس ریاضی!

و اما درس بعدی زبان است. از همان اواسط تیرماه شروع به حفظ لغات زبان انگلیسی بکنید. حتماً باید یک پایه متوسطی در ارتباط با واژگان زبان انگلیسی داشته باشید. لغات ۵۰۴ و لغات ضروری تافل را در جعبه لایتنر حفظ و مرور کنید. جدا از ۵ تست گرامر که در کنکور می‌آید، ۱۰ تست واژگان نیز در کنکور وجود دارد. همچنین ۱۵ تست از مبحث درک مطلب مطرح می‌شود که برای جوابگویی به آن‌ها نیاز به دانستن حداقلی از لغات است. روند مرور و حفظ لغات باید به صورت آهسته و پیوسته باشد و تا روز کنکور ادامه یابد. بنابراین نیازی نیست که خودتان را تحت فشار قرار دهید و بخواهید مثلاً در عرض ۳ ماه تمام لغات را حفظ کنید، در عوض این کار را در بازه چندین ماهه انجام بدهید. بنابراین، در طول تابستان روند حفظ لغات را تا هر جایی که شد ادامه دهید.

دو درس مهم بعدی، دروس خواص سنگ مخزن و خواص سیالات مخزن هستند. از آنجایی که این دو درس پیش نیاز بقیه دروس مهندسی نفت هستند، پس لازم است که در اولویت باشند و زودتر از بقیه دروس مطالعه شوند. پیشنهادم آن است که در تابستان به صورت تک درس جلو بروید. یعنی فرضاً دو هفته به صورت پیوسته درس خواص سنگ را بخوانید و بعد از اتمام آن، سراغ درس خواص سیالات مخزن بروید.

تذکر: قبل از شروع مطالعه هر درس، حتما تست‌های کنکور ۹۲ تا ۹۶ را به طور کامل بررسی کنید. نیازی نیست آن‌ها را حل کنید، بلکه صرفاً مرور کنید و با شیوه طرح سوالات آشنا بشوید و مباحث مهم را پیدا کنید. من قبلاً بودجه‌بندی درس خواص سنگ را تهیه کرده‌ام، می‌توانید از این لینک دانلود کنید.

برای مطالعه این دو درس، کتاب‌های راهیان نفت را پیشنهاد می‌کنم. البته به تازگی موسسه مدرسان شریف نیز کتاب‌های جدید چاپ کرده است، به کتابفروشی‌ها بروید و خودتان مقایسه‌ای انجام بدهید. من قسمتی از کتاب خواص سنگ مدرسان شریف را در این لینک و قسمتی از کتاب خواص سیالات مخزن را نیز در این لینک قرار داده‌ام.

علاوه بر کتاب های‌راهیان نفت و مدرسان شریف، یک سری جزوات نیز در سایت کنکور نفت وجود دارد:

دانلود جزوات خواص سنگ موجود در سایت

دانلود جزوات خواص سیالات موجود در سایت

 و اما در انتها، اگر پس از خواندن دروس ریاضی، سنگ و سیال وقت اضافی آوردید، به نظرم درس حفاری را بخوانید. این درس هم گسترده است و هم مهم. برای همه گرایش‌ها نیز اهمیت دارد. بهتر است که یک جزوه مانند جزوه دکتر شهبازی را بخوانید که در این لینک می‌توانید آن را دانلود کنید.

تخمین من بر اساس تجربی شخصی آن است که هر درس به طور میانگین چیزی در حدود ۱۰ تا ۱۴ روز زمان می‌برد تا به طور کامل مرور شود.

کانال تلگرام سایت کنکور نفت

https://t.me/konkurnaft

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code