می‌خواهم اپلای کنم

می‌خواهم اپلای کنم

ادامه تحصیل در خارج از کشور

به طور کلی کسانی که قصد ادامه تحصیل در خارج از کشور را دارند، همیشه با سوالات و چالش‌های مختلفی روبه‌رو هستند، مثلاً: چه شرایط و پیش نیازهایی برای اخذ پذیرش لازم هست؟ آیا برای کارشناسی ارشد بروم یا دکتری؟ هزینه این کار حدوداً چقدر است؟ مدرک آیلتس بگیرم یا تافل؟ برای کدام کشور و کدام دانشگاه اقدام کنم؟ چه زمانی باید برای کارهای پذیرش اقدام کنم؟ و… .

کسب شناخت کافی جهت تصمیم‌گیری درست

اولین و مهمترین مرحله؛ کسب شناخت است. ابتدا سعی کنید خودتان را بشناسید: اینکه چه خواسته‌هایی از خود دارید؛ آیا زندگی در خارج از کشور برای شما مناسب است، آیا توانایی پرداخت هزینه‌های این کار را دارید و سوال‌های دیگر. در فرآیند پذیرش، کشورهای دنیا به ۲ دسته کلی تقسیم می‌شوند: ۱- آمریکا و کانادا ۲- کشورهای اروپایی و استرالیا. پیش‌نیازها، سیستم آموزشی و بسیاری از فاکتورهای تاثیرگذار، در این ۲ دسته کلی از کشورها با هم متفاوت است که باید آنها را بشناسید. با افراد مختلف صحبت کنید و از تجربیات آنها استفاده کنید، مانند کسانی که خارج از کشور رفته‌اند و باز گشته‌اند، یا افرادی که آنجا ماندگار شده‌اند، تا میتوانید دید وسیع و کاملی نسبت به شرایط پیدا کنید. خوشبختانه با وجود راه‌های ارتباطی مانند linkedin مشورت با افراد صاحب نظر، به سختی گذشته نیست.

جمع‌آوری اطلاعات از وبسایت دانشگاه‌ها

سعی کنید به سایت دانشگاه‌های مختلف سر بزنید. شرایط، پیش نیازها، معایب و مزایا را بررسی کنید. با این کار به اطلاعات بسیار مهم و اساسی مانند هزینه‌ها، زمان‌ها و تاریخ‌ها، اساتید، اهداف آموزشی، قوانین و سیستم آموزشی و بسیاری موارد دیگر دسترسی پیدا می‌کنید. برای این کار باید با اصطلاحات مورد استفاده در فرآیند پذیرش دانشجو آشنا شوید. لیستی از این واژه‌های مهم را برای شما آماده کرده‌ام.

لیستی از واژه های مهم اپلای

تهیه مدارک لازم

با توجه به نوع دانشگاهی که می‌خواهید در آنجا ادامه تحصیل دهید، نوع مدارک مورد نیاز متفاوت خواهد بود. به غیر از مدارکی مانند رزومه (Resume)، انگیزه‌نامه (Statement of Purpose) و ریز نمرات (Transcripts) که برای تهیه آن باید از چند ماه قبل در تلاش باشید، دانشگاه از شما نمره زبان از مراکز معتبر مانند تافل (TOEFL)، آیلتس (IELTS) و یا جی‌آر‌ای (GRE) خواهد خواست. GRE به جز در موارد خاص، فقط برای پذیرش در دانشگاه‌های آمریکا مورد نیاز است. برای کسانی که نمره زبان انگلیسی بالایی دارند (آیلتس ۷ به بالا. تافل ۱۰۰ به بالا) داشتن هرکدام از مدارک زبان فوق تفاوت زیادی ندارد، چون اکثر دانشگاه‌های دنیا هر دو مدارک زبان را قبول دارند. ولی اگر سطح زبان شما بالا نیست ابتدا وارد سایت دانشگاه مقصد شده و ببینید چه حداقل نمره‌هایی ذکر شده است، رسیدن به هرکدام از نمره‌ها که راحت‌تر بود آن را انتخاب کنید. معمولاً دانشگاه‌های آمریکا و کانادا تافل را بیشتر قبول دارند برعکس اروپا که تمایل بیشتری نسبت به آیلتس دارد. مثلاً دانشگاه کلگری کانادا حداقل نمره تافل ۸۰ و حداقل نمره آیلتس ۷ را ذکر کرده است که رسیدن به تافل ۸۰ به مراتب راحت‌تر از آیلتس ۷ است.

کمک هزینه‌های تحصیلی

برای اطلاع از نوع و نحوه استفاده از کمک هزینه‌های تحصیلی به بخش فاند (FUND) دانشگاه مورد نظر مراجعه کنید. فاند به انواع مختلفی مانند Awards، Loans، RA/TA، Scholarships and Fellowships و … تقسیم‌بندی می‌شود. دانشگاه‌های کشورهای اروپایی مانند آلمان و اتریش یا بدون شهریه هستند و یا شهریه بسیار کمی دارند (البته فاند هم نمی‌دهند)، پس برای ادامه تحصیل در این کشورها باید به فکر هزینه‌های زندگی باشید اما کشورهایی مانند کانادا و آمریکا علاوه بر هزینه‌های زندگی، نیاز به تامین هزینه دانشگاه نیز دارد (معمولا فاند می‌دهند). با توجه به میزان و نوع فاندی که دریافت می‌کنید، این هزینه‌ها را می‌توانید به صورت کامل و یا جزیی تامین کنید. اکثر دانشگاه‌ها فاند خود را به دانشجویان دکتری اختصاص می‌دهند. در کشورهای آمریکا و کانادا معمولا دانشجوی دکتری بدون فاند جذب نمی‌شود چون در این کشورها “دانشجوی دکتری ” نوعی شغل محسوب می‌شود.

انواع کمک هزینه‌های تحصیلی

کمک هزینه‌هایی که دانشگاه‌ها برای دانشجویان درنظر می‌گیرند، به سه دسته تقسیم‌بندی می‌شوند:
۱- کمک هزینه‌هایی که شما در قبال آن فعالیتی انجام نمی‌دهید مانند: بورسیه (Fellowship و Scholarship)، جایزه (Awards)، وام تحصیلی (Loan) و حذف شهریه (Tuition Waiver)
۲- کمک هزینه‌هایی که شما در قبال آن فعالیتی انجام می‌دهید: دستیار تحقیق (Research Assistantship)، دستیار تدریس (Teaching Assistantship) و کارآموزی (Internship)
۳- کمک هزینه‌هایی که در حالت‌های خاص به افراد خاص اعطا می‌شوند: کمک هزینه شایستگی (MERIT Based Scholarships)، کمک هزینه خانم‌ها (WOMEN)، کمک هزینه کم درآمدها (Financial Need)، کمک هزینه مطالعات خاص (Special Studies) و کمک هزینه مهارت‌های خاص (Professionals)

دستیار تدریس یا TA ,Teaching Assistant

دستیار تدریس یا TA نوعی کمک هزینه تحصیلی است و از طریق استاد به دانشجو داده می‌شود. افرادی که این کمک هزینه را دریافت می‌کنند، در قبال آن کلاس‌های حل تمرین یا آزمایشگاه‌ها را برای استاد اداره می‌کنند. کار یا وظایف این افراد شرح مشخصی ندارد و بسته به درخواست استاد می‌توانند از تصحیح برگه‌ها، برگزاری امتحان، جلسه رفع اشکال یا مواردی دیگر متفاوت باشند. قانون خاصی برای گرفتن TA وجود ندارد و معمولاً دانشجویانی که سطح علمی بالایی در مقطع ارشد و دکترا دارند می‌توانند در این پست قرار گیرند. نمره بخش speaking آزمون زبان شما، تاثیر بسیار زیادی در موفقیت برای دریافت این نوع کمک هزینه دارد. معمولاً کسانی که موفق به دریافت این کمک هزینه می‌شوند، از پرداخت شهریه دانشگاه، خوابگاه و یا بیمه و … معاف می‌شوند.

اسکالرشیپ (Scholarship) و فلوشیپ (Fellowship)

از دانشجویانی که این نوع کمک‌ها را دریافت می‌‌کنند انتظار میرود که سطح بالای تحصیلی‌ خود را حفظ نمایند. برای مثال ممکن است از دانشجو خواسته شود که معدل نمرات هر ترمش کمتر از ۳ از ۴ نشود و آخر هر سال تحصیلی‌ گزارشی از روند پیشرفت تحصیلی‌ خود به دانشگاه ارائه کند. تعداد این نوع کمک هزینه بسیار محدود می‌‌باشد. برخی‌ از دانشگاه‌ها تمام دانشجو‌هایی‌ را که موفق به کسب پذیرش شده‌اند را به طور اتوماتیک برای این نوع کمک هزینه در نظر می‌‌گیرند و برای برخی‌ دیگر خود دانشجو باید پس از دریافت پذیرش اقدام کند. به هر حال باید دانشجو در فرم‌های درخواست رغبت خود را برای دریافت این نوع کمک هزینه مشخص کند.

جایزه (Awards)

کمک هزینه (Awards) به معنی جایزه یا پاداش است. این دسته همه نوع جایزه را شامل می‌شود و هیچ حد و محدوده‌ای ندارد ولی معمولا مبالغ این جایزه‌ها زیاد نیست و نمی‌تواند هزینه دانشگاه را تامین کند. اصولا این جایزه‌ها را به صورت مبلغ نقدی پرداخت می‌کنند و به حساب خود شما واریز می‌کنند (برعکس وام و بورسیه که به حساب دانشگاه ریخته می‌شود). به عنوان مثال جایزه مربوط به برگزاری مسابقه عکاسی یا موارد دیگر. گاهی هم این جوایز نقدی نمی‌باشد مانند کوپن خرید کتاب، بلیط سفر، کوپن برای شرکت در یک دوره تخصصی، هزینه سفر و ورودی برای ارائه مقاله در یک کنفرانس و مواردی دیگر.

 


مهندس علی محمودی که تحصیلات خود در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد را در دانشگاه تهران و رشته مهندسی نفت گذراندند، تجربه خوبی در تدریس تافل دارند و خودشان هم نمره بسیار بالایی در این آزمون کسب کرده‌اند. اگر سوالی پیرامون تافل دارید حتما به سایت ایشان (مهندس محمودی|تافل خود را مهندسی کنید) مراجعه کنید و اگر هم قصد شرکت در کلاس‌ها را دارید به من اطلاع دهید تا شما را معرفی کنم و تخفیف خوبی بگیرید.

 

تعدادی از دوستان من هم اکنون در دانشگاه‌های معتبر کانادا و آمریکا در حال تحصیل در مقطع دکترا هستند. اگر سوال تخصصی در ارتباط با تحصیل در خارج از کشور دارید این امکان وجود دارد که آن‌ها بوسیله اسکایپ با شما مشاوره داشته باشند و نکات را به صورت مستقیم و با جزئیات از آن‌ها دریافت نمایید.

ایمیل من جهت مشاوره و پاسخ‌گویی به سوالاتتان:
salmani.sgh@gmail.com

کانال تلگرام سایت کنکور نفت
https://t.me/konkurnaft