می‌خواهم کنکور ارشد نفت بدهم

می‌خواهم کنکور ارشد نفت بدهم

آیا شما هم قصد رقابت در کنکور ارشد مهندسی نفت را دارید؟

معمولاً تمام دانشجویان مهندسی نفت از اواسط تیرماه خودشان را برای ورود به رقابت کنکور ارشد مهندسی نفت آماده می‌کنند. این آزمون در اردیبهشت هر سال برگزار خواهد شد و شما با احتساب آنکه از اواسط تیرماه شروع کنید، حدوداً ۹ ماه و نیم زمان دارید. زمان بسیار خوبی است تا بتوانید به حداکثر آمادگی برسید.

اما قبل از آن شما باید بهترین منابع کنکور را جستجو کرده و سپس برای خودتان فراهم کنید. من هر ساله با همکاری و مشورت رتبه‌های تک رقمی کنکور، مبادرت به تهیه لیستی (این لینک) می‌کنم که در آن تمام جزوات و کتاب‌های مورد نیاز برای کسب یک رتبه عالی در کنکور ذکر شده است. امسال نیز همچون سال‌های پیش این کار انجام شده است و شما با اعتماد به این لیست وارد مرحله برنامه‌ریزی می‌شوید.

پس از آنکه منابع مناسب کنکور را تهیه کردید، حال نوبت به برنامه‌ریزی می‌رسد. با توجه به اینکه زمان زیادی در اختیار دارید، بهتر است که کمی از فشردگی مطالعات خود کمتر کنید تا خدا ناکرده در اواسط راه دلزده نشوید. مثلاً در تابستان میانگین روزی ۵ ساعت بسیار مناسب می‌باشد که البته برای هرکس متفاوت خواهد بود. به عنوان مثال خیلی بهتر است که در تابستان دروس ریاضی را به طور کامل مطالعه کنید (چگونه ریاضیات کنکور ارشد ۹۷ را حداقل ۳۰ درصد بزنیم؟). این دروس مقداری حجیم هستند و احتمالاً در طول سال وقت و حوصله کافی برای آن نخواهید داشت؛ این حرف را بر اساس تجریه خودم و دیگران می‌زنم. درس زبان را هم از همان ابتدا آهسته و پیوسته جلو بروید. سطح دانش خود در لغات را به حد قابل قبولی برسانید و سپس بر روی سوالات درک مطلب کار کنید. چند درس دیگر را هم به اختیار می‌توانید انتخاب کنید و در تابستان بخوانید. این کار صرفاً به برنامه‌ریزی شخصی شما ارتباط دارد و نمی‌توان یک حرف کلی برای همه زد.

بعضی از دوستان تصمیم می‌گیرند که از آبان ماه در آزمون‌های آزمایشی شرکت کنند. نظر شخصی من این هست که آزمون‌های جامع کافی هست و نیازی به شرکت در آزمون‌های مرحله‌ای نیست (این نوشته را نیز بخوانید: شرکت در آزمون‌های مرحله‌ای یا جامع؟). بهتر است که چند ماه بدون حاشیه و با دقت مطالعات خودتان را جلو ببرید و هر زمان احساس کردید که آمادگی نسبی برای رقابت دارید، آن موقع بهترین زمان برای شرکت در آزمون‌ها است. به نظرم مزیت اصلی آزمون‌ها این هست که شما مدیریت زمان را می‌آموزید و شرایط کنکور شبیه‌سازی می‌شود؛ وگرنه همان‌طور که خودتان هم می‌دانید تمام سوالات این آزمون‌ها توسط دانشجویان ارشد طرح می‌شود و از لحاظ کیفی قابلیت چندانی ندارند. ضمناً رتبه شما در آزمون‌ها به هیچ عنوان نشان‌دهنده رتبه اصلی شما در کنکور نمی‌باشد. پیشنهاد من این هست که در تابستان فقط مطالعه کنید و وارد فاز تست‌زنی نشوید و سپس از مهرماه می‌توانید کم‌کم تست هم تمرین کنید. در ابتدا تست‌های کنکور سال‌های پیشین و سپس تست‌های آزمون‌های آزمایشی سال‌های قبل را کار کنید.

یک نکته مهم اینکه حتماً قبل از شروع هر درسی ابتدا سوال‌های کنکور سه سال اخیر را فقط نگاه کنید تا متوجه شوید اساتید سوالات را چگونه طرح می‌کنند. این کار باعث می‌شود که مطالعه مفیدتری داشته باشید و بهره‌وری شما بالاتر برود. نیازی به حل تست‌ها نیست، صرفاً آن‌ها را مرور کنید تا با مدل ذهنی طراحان آشنا شوید.

مسأله مهم دیگر در ارتباط با کلاس‌های آموزشی است. به هیچ عنوان شرکت در هیچ نوع کلاسی را پیشنهاد نمی‌کنم. اولاً مباحث رشته مهندسی نفت آنقدر سخت نیست که نیازی به کلاس داشته باشید، و ثانیاً هر آنچه را که شما لازم دارید در جزوات و منابع موجود هست. تنها بر روی تلاش و پشتکار خود اتکا کنید و مطمئن باشید که در کلاس‌ها هیچ اتفاق جدیدی نمی‌افتد و شما در اکثر اوقات زمان و پول خود را هدر می‌دهید. با چند نفر از بچه‌های پارسال که صحبت می‌کردم، همه آن‌ها به شدت ناراضی بودند و پیشنهادشان این بود که خودمان باید درس‌ها را بخوانیم. البته بهترین حالت این است که شما اشکالات درسی خود را از دوستانتان بپرسید و یا در این اینجا مطرح کنید.


این نوشته را نیز بخوانید: در تابستان چه درس‌هایی را بخوانیم تا بهترین نتیجه را در کنکور ارشد ۹۷ بگیریم؟


من در این سایت تا روز کنکور همراه شما هستم و سایت به طور مرتب آپدیت می‌شود. نکات و مشاوره‌های متعددی در اینجا و کانال تلگرام کنکور نفت خدمت شما عرض خواهد شد و حتماً پیگیر مطالب باشید.

ایمیل من جهت مشاوره و پاسخ‌گویی به سوالاتتان:
salmani.sgh@gmail.com

https://t.me/konkurnaft