گفت و گوی خواندنی با آقای کریم کرمی رتبه ۳ گرایش مخزن کنکور ۹۶

سلام آقای کریم کرمی لطفا خودتو بیشتر معرفی کن . متولد کجا هستی؟ رتبه کنکور سراسری کارشناسی و رتبه کنکور ارشدت چند بوده؟ کدوم دانشگاه بودی واسه کارشناسی و رشته ی کارشناسیت چی بوده؟

سلام بنده کریم کرمی هستم از شهر زنجان . بنده ورودی ۹۲ دانشگاه صنعت نفت (دانشکده نفت اهواز) رشته مهندسی نفت گرایش بهره برداری هستم . رتبه کنکور سراسری ام ۳۰۷۷ کشوری و ۱۱۴۲ منطقه۲ رشته ریاضی کنکور سال ۹۲ بودم . در کنکور کارشناسی ارشد به لطف خدا در گرایش مخازن رتبه ۳ رو کسب کردم.

لطفا درصدهات در کنکور رو به ما بگو.

درصد هام تو کنکور اینطور بود که عمومیا وقت نبود زیاد نخوندم و به تبع اون درصد هام هم کم شد ولی میانگین دروس تخصصی من فکر کنم به احتمال زیاد از همه ی شرکت کننده ها تو کنکور بالاتر بود حالا اگه به تفضیل میخواید درصد هام رو بدونید: زبان ۱۲ و ریاضی ۸.۳۳ و زمین ۴۰ و خواص سنگ وسیال ۶۱ و ول لاگ و ول تست ۷۷ و مخزن۱و۲ ۵۱ و حفاری بهره و دوفازی هم ۸۲ درصد.

دلیلت واسه ادامه تحصیل چی بوده و از کی تصمیم گرفتی ادامه تحصیل بدی؟ و کی این تصمیمت رو عملی کردی؟

کلا تصمیم داشتم ارشد بخونم به همین خاطر اردیبهشت سال ۹۵ کتاب هم تهیه کردم و با خودم گفتم که از اول مهر شروع میکنم به خوندن ولی بنابه دلایلی دیگه شهریور ماه بود که منصرف شدم و کنکور رو گذاشتم کنار و حتی کتاب هام هم نبردم دانشگاه ولی رفتم دانشگاه با بچه ها و دوستانم مشورت کردم و قرار شد شروع کنم به کنکور، نمیگم نمیخوندم ولی نه مثل یه کنکوری ، خیلی کم میخوندم خلاصه ترم ۷ دانشگاه همینطوری تموم شد و با خودم گفتم که از اول بهمن دیگه سفت و سخت شروع میکنم ولی متاسفانه بازم نشد یه ۴ هفته ای همینجوری تاب خوردم و حتی تا مرز منصرف شدن از کنکور هم پیش رفتم ولی با مشورتی که با دوستام داشتم دیگه از اول اسفند شروع کردم و خوندم.

معدل کارشناسیت چند بوده و واسه اونایی که این مصاحبه رو میخونن بگو سطح علمیت در چه حد بوده واسه کنکور؟

معدل کارشناسی من هم به کمک خدا ۱۷.۴۲ شد . والا سطح علمی نمیدونم چی بگم ولی خوب و تقریبا بالا بود چون سعی میکردم درس ها رو طول ترم بخونم و یاد بگیرم به همین خاطر در کنکور هم زیاد مشکل نداشتم و با یک دوره دروس یادآوری میشد واسم مخصوصا توی دروس خواص سیال و مخزن ۱ و بهره و حفاری.

درس خوندنت واسه کنکور رو به بازه های مختلف تقسیم کن و بگو میانگین چقدر در هر بازه درس میخوندی؟

اگه درس خوندن رو به سه بازه تقسیم کنم از آبان ماه تا اوایل دیماه روزی ۲ تا ۳ ساعت ، بهمن ماه روزی ۴ تا ۵ ساعت ، از اول اسفند تا کنکور هم میانگین روزی ۸ ساعت به بالا.

توی آزمون های آزمایشی شرکت میکردی ؟ چند مرحله؟ رتبه ات در آزمونهای آزمایشی به طور میانگین چند بوده؟

بله تو همه آزمون های موسسه ی راهیان نفت هم شرکت کردم. چون درس هارو عقب بودم نمیتونستم به آزمون برسم و معمولا رتبه هام بالای ۸۰ بود. ولی دو تا آزمون آخر یکیش رو ۱۴ شدم یکیش رو هم ۲۰.

چی شد که رتبه ی کنکورت از رتبه ی آزمونهای آزمایشی بهترشد؟ راضی بودی از رتبه کنکورت؟ فکر میکردی رتبه ی کنکورت چند میشه؟

والا همون طور که خدمتتون عرض کردم درس هارو واسه آزمون ها تموم نکرده بودم به همین خاطر تو آزمون ها رتبه هام خوب نبود ولی به لطف خدا تونستم تا کنکور خودمو برسونم و کنکور عالی بود. خودم هم انتظار چنین رتبه ای رو داشتم دوستام هم بهم میگفتن چون کنکور رو خیلی خوب داده بودم اگه تو دو تا درس بدشانسی نمی آوردم مطمئنا رتبه ۱ میشدم

به نظرتو کنکور ۹۶ چه فرقی با کنکورهای قبلی داشت؟

به نظرم توی کنکور سوالات نمودارگیری و تست دارن بیشتر به سمت مفهومی بودن میل میکنن و محاسبات زیاد در این دروس کاربرد نداره ولی تفاوت فاحش کنکور امسال سوالات مخزن ۱ و ۲ بود که تقریبا میشه گفت سخت ترین دروس بودند هر ساله سوالات این دروس راحت طرح میشدن ولی امسال به مراتب سخت تر بود.

از چه منابعی واسه کنکور استفاده کردی ؟ لطفا همه جزواتی که استفاده کردی رو بگو؟

از کتاب های راهیان نفت و جزوه ی اساتید معروف نفتی استفاده میکردم. دروس خواص سنگ و سیال ،نمودار گیری و چاه آزمایی،مخزن ۱ و۲ ، دوفازی و بخشی از بهره برداری رو کلا از روی کتاب های راهیان خوندم. ولی حفاری رو اصلا هیچی از روی راهیان نخوندم و کلا از روی جزوه دکتر شهبازی خوندم و بخشی از بهره برداری هم از روی جزوه دکتر خزعلی که ترم ۷ بهمون تدریس میکردن خوندم.

با چه درسهایی مشکل داشتی و کدوم ها رو باعلاقه میخوندی؟

تنها مشکلم با نمودار گیری بود دوفازی هم حفظی بود اذیت میکرد. بهره برداری و حفاری و خواص سیال و مخزن ۱ راحت بودن و باهاشون احساس راحتی میکردم. بقیه دروس هم بینابین بودن . راستی زمین شناسی هم بد نبود حفظی بود ولی خداروشکر خوب بود.

وقت هایی که نتیجه خوب نگرفتی چطور انرژی و انگیزه خودتو حفظ کردی تا در نهایت موفق بشی؟

چون زیاد واسه کنکور وقت نگذاشته بودم اگه رتبه ام بد هم میشد زیاد ناراحت نمیدشم ولی هر موقع انسان از راه درست تلاش بکنه و به خودش اعتماد داشته باشه به نظرم جواب تلاش هاشو میگیره و یه روزی به خواسته اش میرسه.

رفتار دوستات و مخصوصا هم اتاقی هات وقتی واسه کنکور میخوندی چطور بود؟ کمک و همکاری میکردن باهات؟

دوستانم که همیشه بهم لطف داشتن ما سال آخر یه اکیپ ۶ نفره داشتیم که هممون مثلا کنکوری بودیم و به هم دیگه کمک میکردیم حالا مخصوصا خود من هم که درس هارو دیر شروع کرده بودم و وقت خلاصه نویسی نداشتم از خلاصه های دوستانم استفاده میکردم. سه نفر از دوستام خیلی کمکم کردن که میخوام اینجا ازشون اسم ببرم اولی آقای محسن فرامرزی پلنگر از بچه های ورودی ۹۱ دانشکده خودمون بودن که تو کنکور سال ۹۵ رتبه ۱۷ رو تو گرایش مخازن کسب کردن و الان دانشگاه تهران درس میخونن که خیلی بهم کمک کردن و خلاصه های خودشون رو در اختیار من گذاشتن دومی و سومی هم آقای علیرضا تیموری و جلال ابوبکری بودن که باعث شدن اول اسفند دوباره برگردم و کنکور رو سفت و سخت شروع کنم بعد خدا واقعا اگه این سه نفر نبودن این موفقیت حاصل نمیشد.

من همیشه آرامش خاصی توی رفتار ودرس خوندنت میدیدم دلیل این آرامش همیشگیت چی بوده؟

واقعیتش وقتی آدم یه موقع میخواد کاری رو شروع کنه اولش خیلی سخته و زجر آور ولی آدم میدونه که بعد اینکه دفعه اول این کار رو انجام داد دیگه انجام دادنش واست راحت میشه منم این واقعیت رو پذیرفته بودم وقتی شروع میکردم به درس خوندن خوب دفعه اول خیلی سخت و آدم هیچی نمیفهمید ولی چون میدونستم بعدش واسم خیلی راحت خواهند شد تمرکز خودمو از دست نمیدادم و به بقیه ی راهم ادامه میدادم و درس هارو میخوندم ثانیا از نتیجه اصلا نمیترسیدم چون با خودم میگفتم من دیگه تلاشمو کردم حالا دیگه نتیجه از دست من خارج هست و توکل به خدا هر چی شد،شد ثالثا آدم باید بشینه با خودش حساب کتاب کنه که واسه نتیجه درس میخونه یا یادگیری و پیشرفت ، مطمئنا اگه هدفت یادگیری باشه با خوندن دروس احساس خوبی به آدم دست میده و احساس آرامش میکنی.

در اخر رمز موفقیت خودتو چی میدونی؟

والا همیشه سعی داشتم توکلم به خدا باشه و بتونم یه فرزند خوب واسه پدر و مادرم و یه فرد مفید برای جامعه باشم و همه ی این ها به جز تلاش کردن حاصل نمیشه همیشه این نکات تو ذهنم هست و خودش کلی بهم انگیزه میده

ان شا الله ارشد کدوم دانشگاه هستی؟

با مشورتی که با دوستام داشتم انشاءالله اگه مشکی پیش نیاد دانشگاه صنعتی شریف هستم.

توصیه ت واسه کنکوری های ۹۷ چیه؟

حرف آخرم هم اینه که همه ی انسان ها با توکل به خدا باید به توانایی های خودشون اتکا داشته باشن و خودشون رو با هیچ کس مقایسه نکنن و فقط به اهداف خودشون فکر کنند چون اگه این سه نکته رو رعایت نکنند همه اطرافیان و داشته هاشون رو از دست میدن . امیدوارم هر کسی این مصاحبه رو خوند به این موارد بیشتر از ۱۵ سوالی که بالا پرسیدید توجه داشته باشه چون اگه به این سه نکته توجه داشته باشه موفقیتشون حتمی خواهد بود و به همه ی خواسته هاشون که یکی موفقیت تو کنکور هست خواهند رسید ولی اگه توجه نکنه مطمئنا آدم موفقی نخواهد شد در آخر هم از پدر و مادرم نهایت تشکر رو دارم که اگه کمک اونا نبود مطمئنا به اینجایی که هستم نرسیده بودم.

از آقای کریم کرمی که وقتشونو در اختیار سایت کنکور نفت قرار دادن کمال تشکر رو داریم و برای ایشون در تمام مراحل زندگی ارزوی موفقیت و کامیابی داریم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code